Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Líhnutí chameleonů

Líhnutí chameleonů

 

Jakmile se blíží očekávaná doba líhnutí, je potřeba inkubátor pravidelně 1x denně kontrolovat. Samozřejmě bychom již měli mít připravenou odchovnu, včetně osvětlení a krmení.

Těsně před líhnutím vejce ztmavne - oproti ostatním vejcím získá tmavě zelenou barvu. Pod vejcem mírně prosvítá malý chameleon připravený přijít na svět. Chameleon poté vejce protrhne a to následně ztratí svůj pevný tvar. V takovém vejci poté může setrvat i do dalšího dne.

 

Na obrázku lze vidět vejce, ve kterém prosvítá chameleon připravený se vyklubat. Vejce je již trošku pootevřené.

 

Vejce s líhnoucími se chameleony

 

Chameleon se postupně z vejce vysouká, často má při tomto procesu zavřené oči. Necháme ho v klidu, nijak mu NEPOMÁHÁME. On to zvládne sám ;-). Proces líhnutí může trvat hodinku, nebo klidně celý den. S vejci nijak nemanipulujeme, chameleony necháme v klidu.

Většinou trvá zhruba týden, než se vyklubou všechna mláďata. Tato záležitost je však individuální, mládata se mohou vyklubat během tří dnů, ale také se může stát, že uplynou dokonce tři týdny od prvního a posledního chameleona.

Líhnutí chameleona jemenského

Zdroj: rmh355. chameleon hatching out. In: YouTube. [online]. [cit. 2014-02-05]. Dostupné z www: <http://www.youtube.com/watch?v=Zf34k0kh0uQ>

 

Chameleoni by se měli správně vyklubat s již zataženými žloutkovými vaky. Tyto váčky jsou na bříšku a chameleonovi poskytují do začátku života potřebné živiny.

Ještě než chameleon vyleze z vejce ven, by měl být váček strávený a pupík zatažený. Někdy se ovšem stane, že se chameleon vyklube s nezataženým váčkem. V tomto případě necháme chameleona klidně do dalšího dne v inkubátoru. Váček nijak nečistíme, nesnažíme se ho oddělit. V závislosti na velikosti váčku se chameleonovi buď zatáhne, nebo odpadne. Až bude váček pryč, dáme chameleona do odchovny.

 

Chameleon s nezataženým žloutkovým vakem

 

Mláďata jsou hned po narození velmi čilá, ihned aktivně běhají. V přírodě jejich "rozběhanost" jistě slouží k tomu, aby se mohli co nejrychleji dostat do bezpečí ve větví, pryč od všech případných predátorů.

Lovit začínají hned první, případně druhý či třetí den.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma