Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat

Výskyt

 

Znát prostředí, ve kterém se chameleoni ve volné přírodě vyskytují, je velmi důležité. Tyto znalosti nám pomohou vytvořit ideální podmínky chovu.

Seznámení se s přirozeným prostředím chameleonů jemenských nám dá odpovědi na to, jak by mělo vypadat terárium, jeho vybavení, osvětlení, teploty či vlhkost.

 
 
ROZŠÍŘENÍ
 
Chameleon jemenský obývá Arabský poloostrov, konkrétně se vyskytuje v Jemenu a v Saudské Arábii.
 
Dle dostupné literatury se nejčastěji nachází v oblasti od města Asir (Saudská Arábie) po město Abden (Jemen) a dále v okolí měst Tai´zz a Ibb (Jemen).
 
Zdroj původního obrázku: Klímková, E. a kol. Školní atlas světa. Praha: Kartografie Praha, 2004, 2005, str. 21. ISBN 80-7011-730-3.
 
Zdroj původního obrázku: Klímková, E. a kol. Školní atlas světa. Praha: Kartografie Praha, 2004, 2005, str. 84. ISBN 80-7011-730-3.
 
 
BIOTOP
 
Chameleon jemenský žije v horských a podhorských oblastech. Oblast jejich výskytu může vystupovat až do výšky kolem 2500 m. n. m. Obývá zalesněné plochy - nejrůznější stromy a keře, přičemž většinu života tráví ve větvích.
 
 
POČASÍ

Na následujících obrázcích můžete vidět průměrné roční teploty (maximální a minimální) a průměrnou vzdušnou vlhkost v rámci vybraných jemenských měst - Taiz, Ibb a Sana´a.

Tato města jsem si zvolila pouze jako příklad, chameleon jemenský obývá širší oblasti, přičemž u každé můžeme pozorovat v teplotách i srážkách mírné rozdíly.

 

Teploty

Průměrné roční teploty (maximální a minimální) - Taiz

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Taiz, Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32891/Taiz-Ta-izz-Yemen>

 

Průměrné roční teploty (maximální a minimální) - Ibb

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Ibb, Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32884/Ibb-Yemen>

 

Průměrné roční teploty (maximální a minimální) - Sana´a

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Sana´a, Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32888/Sana-a-Yemen>

 

Průměrné letní teploty (květen - polovina září) se v oblastech výskytu chameleonů jemenských pohybují kolem 27 - 30°C , s nočními poklesy k 17°C.

Průměrné zimní teploty (říjen - leden) se pohybují okolo 24°C, s nočními poklesy kolem 10°C, někdy až k 5°C.

 

Vzdušná vlhkost

Průměrná roční vzdušná vlhkost (maximální a minimální) - Taiz

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Taiz, Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32891/Taiz-Ta-izz-Yemen>

 

Průměrná roční vzdušná vlhkost (maximální a minimální) - Ibb

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Ibb Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32884/Ibb-Yemen>

 

Průměrná roční vzdušná vlhkost (maximální a minimální) - Sana´a

Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Sana´a, Yemen. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/32888/Sana-a-Yemen>

 

Jak můžete vidět, vzdušná vlhkost během celého roku kolísá, od velmi nízké vlhkosti (12%) po velmi vysokou vlhkost (97%).

Průměrná vlhkost se pohybuje kolem 50%. Takovouto vlhkost bychom měli udržovat v teráriu, s nárazovým zvýšením pomocí porosení celého terária.

 

Aktuální počasí

Další informace týkající se teplot, vzdušné vlhkosti, východu a západu slunce, srážek atd. naleznete na následujících odkazech (zvolila jsem tři města, v jejichž okolí se chameleoni běžně vyskytují):
- Ibb
 
Dle informacích, které jsou v odkazech k dispozici, získáte návod na to, jaké chameleon potřebuje letní/zimní teploty (včetně nočních poklesů), vlhkost a také například délku svícení.
 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma