Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Péče o gravidní samice

Péče o gravidní samice

 

O gravidní samičky je potřeba náležitě pečovat - dopřát jim zvýšenou péči, aby průběh gravidity, snůška i období po snůšce bylo bezproblémové.

Tento článek se vztahuje jak na oplodněné samice, tak na samice, které očekávají/snesly neoplodněnou snůšku.

 

JEDNOTLIVÉ ASPEKTY PÉČE

1. KRMENÍ

Gravidní samičky v krmení neomezujeme. Nabízíme jim kvalitně živený hmyz a nezapomínáme jej obalovat ve vitamínech a vápníku. Ideální je nabízet smýkaný hmyz, který je na vitamíny bohatší.

Z počátku samičky žerou vydatně, postupně začínají přísun potravy omezovat a zhruba týden před kladením přestávají žrát úplně. Bříško již mají v této době plné vajec a žrádlo by se do nich jednoduše řečeno nevešlo.

Ke konci gravidity mají samičky s lovením potravy i problémy - již se nemohou tak rychle pohybovat. Proto jim můžeme nabízet krmný hmyz z pinzety nebo můžeme do větví umístit krmítko.

 

2. PITNÝ REŽIM

Samičky v období gravidity a po nakladení vajec více pijí, je potřeba je dostatečně zavodňovat.

Terárium můžeme v tomto období porosit klidně i 2x denně, přičemž samici porosíme i tlamičku, aby se mohla napít. Pokud je samička zvyklá pít z nějakého kapátka, nabízíme ji vodu i touto formou.

 

3. VITAMÍNY A VÁPNÍK

Velmi důležitá věc, na kterou se nesmí v období gravidity a po nakladení vajec zapomínat. Důležitý je hlavně přísun vápníku - samička musí investovat veliké množství vápníku do vajec a zároveň ji musí zbýt nějaký vápník i pro sebe.

V období gravidity obaluji krmný hmyz ve vápníku 5x týdně a ve vitamínech 2x týdně (více o této problematice v článku Vitamíny a minerály).

Samozřejmostí je, aby měla samička přístup k UVB záření.

 

Gravidní samice

 

DÉLKA GRAVIDITY

Gravidita trvá zhruba 20 - 30 dní.

Ke konci gravidity má samice tlusté bříško - plné vajec. Dokonce mohou být i vyrýsovaná po jejích bocích.

U konce gravidity se již samička příliš nepohybuje, spíše vysedává na větvi a nahřívá se. Zhruba týden před kladením vajec může začít slézat na zem, hloubit do substrátu zkušební jamky a hledat tak správné místo pro svou drahocennou snůšku. Tu poté naklade na nory, kterou pečlivě zahrabe.

Celý proces kladení vajec je pro samici velmi náročný a vyčerpávající. Více o kladení vajec v článku Snůška vajec, příprava kladiště.

 

Samice před snůškou

 

PÉČE O SAMIČKY PO NAKLADENÍ VAJEC

Po nakladení vajec věnujeme samičce zvýšenou péči zhruba další dva - tři týdny.

Jakmile samička opustí noru, zahrabe vejce a vyleze si zpět na větvičku, řádně ji napojíme a bude-li chtít, také nakrmíme.

 

RIZIKA PŘI NEDODRŽENÍ VÝŠE UVEDENÝCH BODŮ

- odvápnění

- křeče, třes končetin

- rachitida

- zadržení snůšky

- v nejhorším případě úmrtí

 

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma