Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Krmný hmyz > Cvrčci - rozmnožování a odchov

Cvrčci - rozmnožování a odchov

 

Chceme-li cvrčky úspěšně množit a odchovávat, je lepší chovat jednotlivá vývojová stádia odděleně. U cvrčků funguje kanibalismus a jestliže bychom chovali všechna stádia společně, nevyhneme se zbytečným a někdy také nemalým ztrátám.

Ideální je rozdělit cvrčky zhruba do 4-5 boxů.  V jednom boxu bude chovná skupina, v dalších budou cvrčci dle různých velikostí - mikro, malí a střední.

Doporučuji mít ještě jeden box navíc kvůli čištění.

 

ROZMNOŽOVÁNÍ

K životu cvrčkům stačí pokojová teplota, chceme-li je však úspěšně množit, teploty by měly být vyšší, a to kolem 27-29°C.

Jestliže jsou teploty v místnosti se cvrčky příliš nízké, můžeme použít topnou fólii, topný kabel či klasickou žárovku. Další možností je umístění boxu se cvrčky na terária, která jsou již vyhřívaná.

Jako chovnou skupinu doporučuji alespoň půl litru - litr cvrčků. Chovnou skupinku je potřeba průběžně doplňovat a uhynulé cvrčky vyhazovat.

 

KLADIŠTĚ

Aby mohly samice klást vejce, musíme jim zajistit kladiště, do něhož by měly mít snadný přístup.

Můžeme použít jakoukoliv plastovou krabičku. Do krabičky vložíme substrát - použít jde takřka cokoliv od rašeliny k lignocelu.

Substrát v kladišti udržujeme stále mírně vlhký - ne promočený. Z tohoto důvodu by měla probíhat jednou denně, či obden kontrola. K udržování vlhkosti lze kladiště buďto porosit rozpračovačem na rostliny, nebo dolít trochu vody do rohu. Jestliže dojde k vysušení substrátu, vejce uhynou.

Cvrčci se často v kladišti přehrabují, vysypávají z něj hlínu a také někdy požírají vejce. Z tohoto důvodu doporučuji kladiště překrýt jemným pletivem a připevnit ho ke krabičce obyčejnou gumičkou. Pokud však není pletivo drátěné, cvrčci jej rychle rozkoušou, tudíž je potřeba častější výměny. Kladiště napěchujeme hlínou tak, aby na ni pletivo usedalo. Samice prostrčí své kladélko dírkou v pletivu a kladou.

Kladiště lze udělat i "samozavlažovací". Stačí udělat do kladiště dírku a pod něj umístit nádobku s vodou. Dírkou se provleče tlustší provázek, který dobře saje vodu - část se nechá v substrátu a část se dá do vody. Provázek nasaje vodu, a tím kladiště vlhčí. Tento způsob jsem zkoušela, ale moc se mi neosvědčil. Pokud kladiště přesně nesedí na nádobce s vodou, topí se v ní cvrčci.

Na co si dát pozor: Chtěla bych upozornit na roztoče, kteří se mohou v kladišti objevit. Čím vyšší je vlhkost, tím se daří roztočům lépe a mohou se velmi lehce přemnožit. Z tohoto důvodu je potřeba si dávat pozor na převlhčení substrátu. Většinou stačí, když se nechá kladiště úplně vyschnout a roztoči zemřou. Lepší je ale celý box vyčistit horkou vodou.

 

 Ukázka vhodného kladiště

 

Roztoči v kladišti

 

INKUBACE

Kladiště nechávám u chovné skupiny většinou dva týdny. Poté z něj sundám pletivo a přendám ho do prázdného boxu, kde probíhá inkubace.

Inkubační teploty by se měly pohybovat v rozmezí 28-30 °C.

Zhruba do dvou týdnů (při nižších teplotách trvá inkubace delší dobu) se začínají líhnout cvrčci.

Opět zdůrazňuji, substrát v kladišti se nesmí nechat vyschnout, je potřeba jej udržovat stále vlhký.

Kladiště nechávám v novém boxu zhruba 3-4 týdny, abych měla jistotu, že se všichni cvrčci vylíhnou. Poté inkubační substrát vyhodím, naplním kladiště novým a vložím opět do boxu k chovné skupině.

Mikrocvrčci vyžadují z počátku vyšší vlhkost, proto můžeme box první týden denně či obden lehce porosit. Ve větších kapičkách se ovšem mohou utopit, proto s vodou opravdu šetřte.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma