Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Krmný hmyz > Cvrčci - chov

Cvrčci - chov

 

Jestliže chováme větší množství zvířat, určitě se vyplatí chovat si své vlastní cvrčky. Ušetří se tak spousta peněz a navíc si člověk může vypěstovat kvalitní výživné krmivo.

I když se rozhodnete cvrčky nechovat, ale pravidelně je kupovat jen ke zkrmení, budete jim muset zajistit stejné podmínky, jako byste je chovali (pokud chcete, aby nějakou dobu přežili). Pokud necháte cvrčky zavřené v malé, špatně odvětrané krabičce, případně ještě v chladu a bez jídla, pojdou velmi rychle.

 

Základem je poskytnout cvrčkům:

1. Dostatečně veliký prostor

2. Kvalitní větrání

3. Teplo

4. Světlo

5. Potravu

6. Čistotu

 

1. PROSTOR K CHOVU CVRČKŮ

Aby nám cvrčci přežili, je potřeba jim zajistit nějaký životní prostor. Jestliže je máte v plánu zkrmit od zakoupení zhruba do 5 dnů, vystačí jim i menší plastová krabička, ve kterých jsou prodáváni ve zverimexech.

Nejjednodušší je pro chov použít průhledné plastové boxy, které se dají zakoupit v Hornbachu, Baumaxu, Ikei či jiných hobbymarketech. K chovu se dají rovněž použít i stará menší akvária. Nedoporučuji kupovat barevné boxy - ideální jsou průhledné, díky nimž budou mít cvrčci dostatek světla, které rovněž potřebují.

Rozměr boxů volíme dle množství cvrčků, které v nich bude. Důležité je, aby byl box dostatečně vysoký, v opačném případě by cvrčci po otevření mohli vyskakovat. Osobně nejčastěji používám boxy o rozměrech 38 x 26,5 x 28,5 cm (délka x hloubka x výška). Mívám zde zhruba půl litru - litr cvrčků.

Cvrčkům musíme poskytnout také nějaký prostor k lezení. Stačí dát do boxu pár proložek od vajec. Proložky od vajec umístíme do boxu svisle, aby padaly výkaly na zem a nezůstávaly na proložkách.

2. VĚTRÁNÍ

Kvalitní větrání je pro cvrčky velmi důležité. Jsou náchylní na hygienu a jestliže jsou v zatuchlém, špatně větraném prostoru, rychle umírají.

Větrání můžeme zajistit buď otvorem ve víku, nebo otvory v boku boxu. Otvor je potřeba zabezpečit drátěným muším pletivem (dá se koupit například v Bauhausu). Plastové pletivo by cvrčci neměli problém během krátké doby rozkousat a následně utéct. Pletivo přidělávám k víku pomocí tavné pistole.

Kvalitní větrání zajišťuje potřebnou výměnu vzduchu a rychlé usychání výkalů, tudíž se v boxu nedrží ani zápach.

3. TEPLO

Aby se cvrčkům dařilo, potřebují teplé prostředí. K životu jim stačí i pokojová teplota, při nižších teplotách však umírají. Ke správnému rozmnožování potřebují teploty vyšší - zhruba kolem 27 - 29 °C. Více o rozmnožování v článku Cvrčci - rozmnožování a odchov.

Pokud nemáte v místnosti se cvrčky dostatečnou teplotu, můžete použít například topné fólie, topné kabely či klasickou žárovku. Dále lze dávat nádoby se cvrčky na terária, která jsou již vytápěná.

 

4. SVĚTLO

Cvrčci potřebují k životu také světlo. Není potřeba jim pořizovat zářivky, tím chci jen říci, aby nebyli vyloženě po tmě. Jak jsem již psala, box kupujeme průhledný, aby se do něj světlo dostalo.

V noci mají mít cvrčci samozřejmě tmu. Zní to možná úsměvně, ale i na takové věci se lidé občas ptají.

 

5. POTRAVA

Tato záležitost je poněkud rozsáhlejší, proto jsem jí věnovala samostatný článek s názvem Cvrčci - potrava.

 

6. ČISTOTA

Cvrčci jsou poměrně náchylní na hygienu. Pokud budou mít v boxu špínu, mokro, zatuchlý vzduch či zplesnivělé zbytky potravy, budou umírat.

Při zajištění správného prostoru a kvalitního větrání nebude se zatuchlým vzduchem problém. Cvrčci ale samozřejmě také kálejí, proto je box potřeba pravidelně čistit. Doporučuji mít vždy jeden box navíc, do kterého se při čištění cvrčci přendají.

Četnost čištění záleží na tom, kolik cvrčků máme. Při velkém počtu je potřeba čistit častěji, například jednou za 14 dní, při menším počtu stačí zhruba jednou za měsíc.

Pravidelně také vyhazujte zbytky ovoce či zeleniny, vhodné je také odstraňování zemřelých cvrčků.

RŮST

Cvrčci při svém růstu svlékají starou kůži. Postupně se ze staré kůže "vysoukají" ven. Po svlečení mají bílou barvu a jsou měkcí - pro plazy pochoutka. Po posledním svleku se stávají dospělými a dále už se nesvlékají. Dospělí cvrčci mají po posledním svleku křídla a samičky dlouhá kladélka.

Při teplotách kolem 28-30°C cvrčci dospívají zhruba za 5-6 týdnů.

 

Cvrček ve svleku

 

Svlečená kůže

 

Čerstvě svlečený cvrček

 

CVRKÁNÍ - STRIDULACE

Všichni cvrčci cvrkají - označuje se to jako tzv. stridulace. Cvrkají pouze dospělí samci a dělají to tak, že o sebe třou křídla. Lákají tím samičky k páření (i když není žádná v jejich blízkosti).

 

Zdroj: CedarFox. Cricket Chirping. In: YouTube. [online]. [cit. 2014-02-05]. Dostupné z www: <http://www.youtube.com/watch?v=CQFEY9RIRJA>

 

JAK POZNAT DOSPĚLÉHO CVRČKA

Dospělého cvrčka lze rozpoznat velmi snadno. Po posledním svleku se u nich objeví křídla a u samiček dlouhá kladélka.

 

Mladý cvrček - bez krovek

 

Dospělý cvrček - s krovkami

 

URČENÍ POHLAVÍ

Určení pohlaví je rovněž velmi jednoduché. Samičky mají na zadečku dlouhé černé kladélko. Samečci žádné nemají.

NĚCO NA ZÁVĚR

Pokud máte doma cvrčky, smiřte se s tím, že čas od času nějaký uteče. Ale žádný strach - byt rozhodně nezamoří!

Kde uprchle cvrčky hledat? Většinou vyhledávají teplá místa - tzn. nejčastěji se budou zdržovat poblíž radiátorů, za lednicí apod. Když jsou na útěku, většinou se drží kolem zdí.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma