VITAMÍNY
Vitamíny jsou pro správný vývoj a dobrý zdravotní stav želvy nezbytné. Z tohoto důvodu nabízíme želvám pestrou, přirozenou stravu (viz článek Potrava). Základem takovéto potravy by měla být smetánka lékařská (pampeliškové listy i květy) za doplnění nejrůznějších lučních rostlin a bylin. Z různorodé stravy získávají želvy různorodé vitamíny. Pokud je želví strava vyvážená, nepotřebuje žádné umělé zdroje vitamínů.
Nejrůznější vitamínové roztoky, granule či prášky želvy nepotřebují, naopak, jestliže dojde k předávkování, mohou u nich nastat vážné zdravotní problémy. Umělé podávání vitamínů je vhodné pouze na lékařský předpis v případě již vzniklých zdravotních komplikací. V jiném případě nedoporučuji.
VÁPNÍK
Stejně jako vitamíny je vápník pro správný růst a vývoj nejen krunýře, ale želvy jako celku velmi důležitý. Na rozdíl od vitamínů je ho ovšem potřeba pravidelně doplňovat i uměle. V přírodě totiž žijí želvy v místech, kde je půda na vápník mnohem vydatnější a rostliny ho tedy obsahují větší množství než u nás.
Osobně používám jako zdroj vápníku uhličitan vápenatý (Calcii Carbonas), použít se dá například také Plastin nebo Biomin. Vše je k zakoupení v lékárnách. Potravu lehce zhruba 1x týdně vápníkem posypeme a máme jistotu, že se želvě dostane vše potřebné. Alternativou je sépiová kost - můžeme ji želvě do chovného prostoru dát vcelku - bude ji v případě potřeby okusovat.
Pokud je želva chovaná ve venkovním výběhu, je dobré ho každoročně na podzim povápnit - můžeme ho posypat dolomitem vápencovým.
Občas želva sežere k doplnění minerálů nějaký ten kamínek či hlínu.
Nedostatek vápníku se projevuje deformacemi krunýře - nerovnoměrný růst, pyramidování, krunýř může být měkký, může špatně růst i čelist, lámat se zobák, želva může mít měkké kosti...
Calcii Carbonas - uhličitan vápenatý
Plastin
Potrava posypaná vápníkem
VITAMÍN D3
Vitamín D3 hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití. Samozřejmě má řadu dalších funkcí, pro nás je však stěžejní tato. Při nedostatku vitamínu D3 nedochází ke správné tvorbě kostí a krunýře a to vede ke zdravotním problémům viz nepodávání vápníku.
Vitamín D3 želvy získávájí syntézou provitamínu D, a to prostřednictvím UVB záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce.
Pokud jsou želvy chovány ve venkovním výběhu, nemusíme nic řešit. Jestliže jsou ale chovány doma, musíme jim dopřát přístup k UVB záření alternativní formou, a to prostřednictvím UVB výbojek či kompaktních UVB zářivek. Výbojky jsou samozřejmě mnohem lepší volbou, přičemž se ani ta nejlepší výbojka na trhu nedokáže vyrovnat Slunci.