Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Suchozemské želvy rodu Testudo > Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

 

VITAMÍNY

Vitamíny jsou pro správný vývoj a dobrý zdravotní stav želvy nezbytné. Z tohoto důvodu nabízíme želvám pestrou, přirozenou stravu (viz článek Potrava). Základem takovéto potravy by měla být smetánka lékařská (pampeliškové listy i květy) za doplnění nejrůznějších lučních rostlin a bylin. Z různorodé stravy získávají želvy různorodé vitamíny. Pokud je želví strava vyvážená, nepotřebuje žádné umělé zdroje vitamínů.

Nejrůznější vitamínové roztoky, granule či prášky želvy nepotřebují, naopak, jestliže dojde k předávkování, mohou u nich nastat vážné zdravotní problémy. Umělé podávání vitamínů je vhodné pouze na lékařský předpis v případě již vzniklých zdravotních komplikací. V jiném případě nedoporučuji.

 

VÁPNÍK

Stejně jako vitamíny je vápník pro správný růst a vývoj nejen krunýře, ale želvy jako celku velmi důležitý. Na rozdíl od vitamínů je ho ovšem potřeba pravidelně doplňovat i uměle. V přírodě totiž žijí želvy v místech, kde je půda na vápník mnohem vydatnější a rostliny ho tedy obsahují větší množství než u nás.

Osobně používám jako zdroj vápníku uhličitan vápenatý (Calcii Carbonas), použít se dá například také Plastin nebo Biomin. Vše je k zakoupení v lékárnách. Potravu lehce zhruba 1x týdně vápníkem posypeme a máme jistotu, že se želvě dostane vše potřebné. Alternativou je sépiová kost - můžeme ji želvě do chovného prostoru dát vcelku - bude ji v případě potřeby okusovat.

Pokud je želva chovaná ve venkovním výběhu, je dobré ho každoročně na podzim povápnit - můžeme ho posypat dolomitem vápencovým.

Občas želva sežere k doplnění minerálů nějaký ten kamínek či hlínu.

Nedostatek vápníku se projevuje deformacemi krunýře - nerovnoměrný růst, pyramidování, krunýř může být měkký, může špatně růst i čelist, lámat se zobák, želva může mít měkké kosti...

 

Calcii Carbonas - uhličitan vápenatý

 

Plastin

 

 Potrava posypaná vápníkem

 

VITAMÍN D3

Vitamín D3 hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití. Samozřejmě má řadu dalších funkcí, pro nás je však stěžejní tato. Při nedostatku vitamínu D3 nedochází ke správné tvorbě kostí a krunýře a to vede ke zdravotním problémům viz nepodávání vápníku.

Vitamín D3  želvy získávájí syntézou provitamínu D, a to prostřednictvím UVB záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce.

Pokud jsou želvy chovány ve venkovním výběhu, nemusíme nic řešit. Jestliže jsou ale chovány doma, musíme jim dopřát přístup k UVB záření alternativní formou, a to prostřednictvím UVB výbojek či kompaktních UVB zářivek. Výbojky jsou samozřejmě mnohem lepší volbou, přičemž se ani ta nejlepší výbojka na trhu nedokáže vyrovnat Slunci.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma