Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Suchozemské želvy rodu Testudo > Vylučování, trus a moč

Vylučování, trus a moč

 

Trus je indikátorem zdravotního stavu želvy, proto se zde o něm v krátkosti zmíním.

Základem je samozřejmě správný přísun potravy viz článek Potrava.

Želvy vylučují zpravidla každý den, ale ani zhruba 5-ti denní „přestávka“ neznamená problém. V období pasivity může být vylučování ještě méně četné.

Žely vylučují jak trus, tak močovinu. Také jsou schopny nabrat kloakou vodu a tu následně vypustit.

 

TRUS

Želví trus by měl být pevný, dlouhodobě řídký trus nám může signalizovat zdravotní potíže.

Může se stát, že trus bude řídký v důsledku podání nějaké stravy – např. ovoce, nebo při přechodu z letní stravy na zimní a naopak. Řidší trus pozoruji například i po krmení pampeliškovými květy. V takovýchto případech je vše v pořádku. Pokud však bude trus řídký dlouhodobě, želva bude mít průjmy, měli bychom se zamyslet, zda jsou všechny podmínky chovu optimální a případně zanést čerstvý trus na rozbor. Také můžeme zkontrolovat, zda v trusu neuvidíme parazity (roupy, bílá vajíčka…). Pokud se ke všemu přidá také apatie želvy, s návštěvou veterináře neotálíme.

Trus bývá zabarven od tmavě hnědé barvy k zelené, v závislosti na potravě, kterou želva pozřela.

V trusu lze občas objevit nestrávené zbytky potravy, kamínky či jiné věci. Konkrétně kamínky a hlínu želvy občas pojídají z důvodu doplnění minerálních látek.

 

KDY SE MŮŽE JEDNAT O ZDRAVOTNÍ PROBLÉM: želva má průjmy, řídký trus (trvá-li tento stav zhruba týden, vezmeme trus na rozbor), trus podivně zapáchá, je v něm krev či parazité.

 

Jak jsem již uvedla v článku Pitný režim a koupání, koupel želvám napomáhá při vyprazdňování. Z tohoto důvodu, a také z důvodu udržování pitného režimu, by ve výběhu/v teráriu neměla chybět miska s vodou – dostatečně veliká, aby se do ní vešla celá želva. Při nedodržování podmínek chovu se želvě mohou tvořit močové kameny.

 

MOČ

Močovina má bílou barvu a řidší konzistenci.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma