Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Agama vousatá (Pogona vitticeps) > Kupujeme agamu, přeprava, karanténa

Kupujeme agamu, přeprava, karanténa

 

KDE KOUPIT AGAMU

1. Od chovatele

Tato možnost je bez debat ta nejlepší.

U chovatele je většinou na výběr z většího množství zvířat, kde se můžete podívat na podmínky, ve kterých jsou chována a v klidu si vybrat; rovněž se můžete podívat na kvalitu chovného páru. Osobní odběr u chovatele je vždy nejvhodnějším způsobem předání.

Chovatel vám navíc může předat do začátku nějaké rady a být s vámi v případě potřeby v kontaktu.

Většina chovatelů nabízí své odchovy na svých internetových stránkách, inzercích či na teraburzách.

 

2. Na teraburze

Jak jsem již zmínila, v největší míře jsou to právě chovatelé, kteří zde nabízejí své odchovy.

Lze zde však také narazit na překupníky, kde kvalita zvířat nemusí být v pořádku.

 

3. Ve zverimexu

Tuto možnost považuji za nejhorší.

Nechci házet všechny zverimexy do jednoho pytle, ale mé zkušenosti jsou bohužel špatné.

Většina zverimexů počítá s tím, že u nich dané zvíře pobyde jen kratší dobu, proto zde často není péče na takové úrovni, na jaké by být měla. Mnohé zverimexy šetří na nesprávných místech, což se týká především kvality osvětlení, včetně přístupu k UVB záření. Jakmile se poté zvíře ve zverimexu zdrží delší dobu, začnou se na něm projevovat zdravotní potíže způsobené nevhodnou péči.

Kromě toho si za zvíře ze zverimexu velmi připlatíte.

 

NA CO SE PŘI KOUPI ZAMĚŘIT

Zdravá agama musí být čilá a aktivní. Rozhodně nekupujte apatického jedince.

Dále by se měla věnovat pozornost kostem. Páteř musí být rovná, stejně jako ocas - bez pokřivení. Končetiny musí být statné, bez otoků, agama se musí bez problémů pohybovat. Nekupujte agamu se slabými, případně třesoucími se končetinami.

Bohužel lze často vidět k zakoupení agamy s ukousnutou částí ocasu či prsty. Jestliže je rána 100% zahojená, není s koupi takovéto agamy problém. Jestliže však rána zhojená není, agamu rozhodně nekupujte.

Agama musí být dobře živená - nesmí být pohublá.

Co se týče věku, doporučuji kupovat alespoň 2 měsíční agamu s velikostí od 20 cm s ocasem. Takováto mláďata jsou již dobře rozkrmená, do tohoto věku by se měly objevit i případné vrozené vady.

Cena agamy by neměla být na prvním místě. Důležité je hlavně zakoupit zdravého a silného jedince. Vše ostatní jako terárium, jeho vybavení a osvětlení bude mnohem dražší, než samotné zvíře.

Jestliže máte v plánu agamy rozmnožovat, zakupte nepříbuzné jedince.

 

Nevhodná velikost pro koupi

 

Vhodná velikost pro koupi

 

TRANSPORT AGAMY - V ČEM AGAMU PŘENÉST?

Transport v zimě

V zimě je důležité dbát na to, aby nebyla agama vystavena nízkým teplotám. Stačí i krátký přechod z bytu do auta, agama může prodělat teplotní šok a následuje podchlazení, zápal plic, v nejhorších případech může agama na následky podchlazení také zemřít.

Auto stačí vyhřát na 20°C. Při předchodu do auta a z auta je nejjedodušší dát si agamu pod bundu, kde bude pěkně v teple. Další možností je použít termobox (př. polystyrenový), do něhož se může dát navíc i láhev s teplou vodou, aby v boxu udržela teplo. Tento způsob přenosu je potřebný při jakékoliv jiné přepravě než s pomocí auta. Při delším transportu je vhodné použít topný sáček.

Člověk si může říci - však těch pár kroků do auta agamě nic neudělá - ano, je možné že to zvládne, ale je zde také veliká šance, že se to vážně projeví na jejím zdraví. Proto nepodceňujte přenosy i na velmi malou vzdálenost.

 

Termobox

 

Transport v létě

Zde naopak musíme dávat pozor na přehřátí.

Pokud je veliké horko a my se chystáme agamu převážet v autě, necháme ho před nastoupením vyvětrat. Každý jistě zažil během horkých dnů v autě "saunu" - pokud bychom do takového prostředí dali agamu, hrozí ji přehřátí a důsledky s tím spojené.

Rozhodně nedoporučuji transport volně na rameni. S nějvětší pravděpodobností se setkáte se stresovou reakcí (včetně pokusu o útěk).

Obecně lze k transportu použít jakoukoliv krabičku či krabici, ideálně s neprůhledným dnem, přičemž samozřejmostí je větrání. Přepravku uvnitř zajistíme tak, aby v ní agama neklouzala ze strany na stranu. Nevhodný je při přepravě například písek, naopak použít můžeme zmuchlané noviny, ubrousky...

 

KARANTÉNA

K čemu karanténa slouží?

Karanténa slouží jako preventivní opatření.

Přestože se může zvíře jevit na první pohled 100% zdravé, může v sobě mít ukryté například bakterie či parazity, kteří mohou později začít působit značné zdravotní problémy. Abychom předešli případné nákaze našeho chovu, nově zakoupená zvířata necháme vždy projít karanténou.

Jaké jsou zásady karantény?

V rámci karantény umístíme zvíře do samostatného, velmi jednoduše zařízeného prostoru.

Místo substrátu použijeme například noviny či jiný papír, který pravidelně (po vylučování agamy) měníme.

Používáme sterilní pomůcky, které současně neužíváme pro zbytek chovu.

Karanténa by měla být umístěná co možná nejdál od zbytku chovu, ideálně v jiné místnosti.

Po ukončení karantény je zapotřebí veškeré věci vydesinfikovat.

Co karanténa obnáší?

Po zakoupení nového jedince necháme vždy udělat rozbor trusu.

Trus po celou dobu karantény vizuálně kontrolujeme a ihned vyhazujeme.

Pozorujeme také samotné zvíře - zda je jeho chování v pořádku a nejeví žádné známky zdravotních obtíží.

Před ukončením karantény je opět vhodné nechat udělat rozbor trusu.

Jaká je vhodná délka karantény?

5 - 6 týdnů, alespoň zhruba měsíc.

Zvíře ponecháváme v karanténě i v případě negativního nálezu v rámci rozboru trusu po zakoupení. Onemocnění mají různou inkubační dobu, přičemž se může projevit až po delší době (do této doby se může zvíře jevit jako zcela zdravé).

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma