Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat

Výskyt

 

Znát prostředí, ve kterém se agamy vousaté ve volné přírodě vyskytují, je velmi důležité. Tyto znalosti nám pomohou vytvořit ideální podmínky chovu.

Seznámení se s přirozeným prostředím agam vousatých nám dá odpovědi na to, jak by mělo vypadat terárium, jeho vybavení, osvětlení, teploty či vlhkost.

 

ROZŠÍŘENÍ

Agama vousatá pochází z Austrálie.

Konkrétně její výskyt zasahuje do těchto oblastí: Severní Teritorium, Queensland, Nový Jižní Wales, Viktorie, Jižní Austrálie. Jedná se zhruba o centrální část Austrálie, na jednom místě oblast výskytu zasahuje až k moři.

Největší část Austrálie zabírají pouště a polopouště.

 

Zdroj původního obrázku: Klímková, E. a kol. Školní atlas světa. Praha: Kartografie Praha, 2004, 2005, str. 21. ISBN 80-7011-730-3.

 

BIOTOP

Pouště, polopouště, savany, buše. Jedná se hlavně o oblasti s menšími stromky a keři.

Agamy mají rády výhled a své okolí často pozorují z vyvýšených míst, jako jsou větve stromů, kořeny či vyvýšené kameny. Ve správně vybaveném teráriu by tedy neměly takovéto věci chybět.

Zdroj: Birgit. Outback Australia: travel guide. [online]. [cit.2014-02-10]. Dostupné z www: <http://www.outback-australia-travel-secrets.com/australian-desert-pictures.html>

Zdroj: Birgit. Outback Australia: travel guide. [online]. [cit.2014-02-10]. Dostupné z www: <http://www.outback-australia-travel-secrets.com/australian-desert-pictures.html>

Zdroj: Birgit. Outback Australia: travel guide. [online]. [cit.2014-02-10]. Dostupné z www: <http://www.outback-australia-travel-secrets.com/australian-desert-pictures.html>

 

 Zde je odkaz na dobře napsaný anglický článek o prostředí výskytu agam vousatých. Doporučuji přečíst.

 

POČASÍ
 

Na následujících grafech můžete vidět průměrné roční teploty (maximální a minimální) v rámci vybraných australských měst - Alice Springs a Mount Isa.

Agama vousatá obývá širší oblasti, v jejichž rámci lze pozorovat v teplotách mírné rozdíly.

Jelikož se Austrálie nachází na jižní polokouli, roční období jsou zde opačně než u nás. Leté trvá od prosince do března a zima od června do srpna.
 
 
Teploty
 
Průměrné roční teploty (maximální a minimální) - Alice Springs
Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Alice Springs, Australie. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/34052/Alice-Springs-Northern-Territory-Australia>
 
 
Průměrné roční teploty (maximální a minimální) - Mount Isa
Zdroj: Weather Spark Beta: Beautiful Weather Graphs and Maps. Average Weather For Mount Isa, Australie. [online]. [cit. 2014-02-10]. Dostupné z www: <http://weatherspark.com/averages/34057/Mount-Isa-Queensland-Australia>
 
 

Teploty v Austrálii se pohybují během celého roku nejčastěji v rozmezí cca 9 - 36°C.

Průměrné letní teploty (polovina října - konec února) se v oblastech výskytu agam vousatých pohybují kolem 32 - 36°C , s nočními poklesy k 22-23°C.

Průměrné zimní teploty (konec května - polovina srpna) se pohybují okolo 19 - 25°C, s nočními poklesy kolem 7-9°C, někdy až k 5°C.

Ostatní měsíce jsou považovány za přechodné, s pozvolným růstem/poklesem teplot.

 

Podrobněji se teplotám věnuji v článku Teploty.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma