Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Agama vousatá (Pogona vitticeps) > Stavba terária

Stavba terária

 

V tomto článku si ukážeme, co vše je potřeba na stavbu terária, včetně návodu na vytvoření 3D zadní stěny. Vše ohledně velikosti, větrání a vybavení terária naleznete v článku Terárium a jeho vybavení.

 

MATERIÁL

Mezi dva nejčastěji používané materiály se řadí sklo a OSB desky. Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Skleněné terárium je na pohled určitě přívětivější, jeho čištění či případná desinfekce je velmi snadná. Oproti OSB deskám jsou tato terária dražší, těžší, hůře se přemisťují.

Terárium z OSB desek má tu výhodu, že je levné, poměrně lehké, můžete je skládat na sebe a je snadno zkonstruovatelné. Takovéto terárium může postavit v podstatě každý. Pokud máte k dispozici potřebné náčiní (přímočará pila...), můžete si desky nařezat sami, pokud ne, tyto možnosti nabízí běžné hobbymarkety či truhláři, následně stačí desky pouze pospojovat.

 

POSTUP  PŘI STAVBĚ TERÁRIA

1. PROJEKT

Před jakoukoliv konstrukcí terária je zapotřebí sestavení jednoduchého projektu (náčrtku či plánku terária).

Je nutné si dopředu promyslet následující parametry:

1. velikost terária

2. velikost jednotlivých dílů (týká se především terária z OSB desek, kde je nutné počítat s jejich tloušťkou)

3. umístění a velikost větrání

4. umístění osvětlení

5. umístění otvorů na kabeláž k osvětlení

6. typ dvířek (na pantech/liště)

 

2. PŘÍPRAVA MATERIÁLU

1) OSB desky

Jak jsem již zmínila, pokud vlastníte přímočarou pilu, můžete si desky nařezat sami. V jiném případě tyto služby poskytují bežné hobbymarkety, případně také truhláři.

Tloušťka desek postačí při stavbě většího terária od 18 mm.

 

2) Sklo

Nařezání skla je již obtížnější. Dříve se sklo řezalo pomocí diamantu, nyní dominuje použití řezáků s ocelovým kolečkem.

Osobně tuto práci, včetně poskládání, svěřuji do rukou odborníků - sklenářů (se zkušenostmi se stavbou terárií). Postačí jim zaslat plánek projektu a zanedlouho máte terárium plně k dispozici.

Tloušťka skla postačí 0,4 cm.

 

3. POSKLÁDÁNÍ TERÁRIA

1) OSB desky

OSB desky k sobě můžeme spojovat více způsoby, osobně preferuji klasické vruty. Při přímém navrtání by však mohlo dojít k tomu, že se deska "rozjede" (při použití menší tloušťky desek), čemuž lze předcházet předvrtáním uzším vrtákem.

Po spojení všech částí není naškodu zaplnit spáry bezbarvým silikonem.

Dále vyvrtáme případné otvory na kabeláž k osvětlení, připevníme pletivo na větrací otvory a panty/vodící lišty na dvířka. Při zvolení vodících lišt mějte na paměti, že spodní lišta musí být nižší, než lišta vrchní. V případě, že by byly obě lišty stejně vysoké, sklo do nich nedáte, případně s velkými problémy.

Jestliže se vám nelíbí vzhled OSB desek, není nic jednoduššího, než jejich obtapetování (ať již z venku, či zevnitř).

Pokud se chystáte tvořit 3D stěnu, doporučuji strop - kvůli lepší přístupnosti - prozatím nepřidělávat.

2) Sklo

Jednotlivé díly se k sobě spojují pomocí silikonu.

Bližší postup však uvádět nebudu, jelikož mi z tohoto směru chybí zkušenosti.

 

4. TVORBA 3D ZADNÍ STĚNY

Zadní stěnu terária lze využít ke tvorbě 3D pozadí. Takovéto pozadí může být tvořeno nejrůznějšími plošinami a výstupky, které zvyšují využitelnost celého prostoru terária. Agamy se přitom rády zdržují na nejvyšších místech terária.

Něco málo jsem již k tomuto tématu načla na začátku článku, zde vám popíšu, jak si jednoduchou stěnu vyrobit (konkrétně z polystyrenu, montážní pěny a lepidla na dlaždice; vzhledem připomínající skálu).

3D pozadí není nutné, je však velmi užitečné a agamy jej s oblibou využívají.

 

a) základ stěny

Jako základ můžeme použít polystyren o tloušťce 1 cm. K teráriu ho upevníme pomocí bezbarvého silikonu. Tento základ je vhodné udělat při použití skleněného terária. U OSB desek to není nutné.

Polystyren slouží zároveň jako dobrá izolace terária.

b) tvarování stěny

Dle vlastní fantazie připevníme ke stěně pomocí silikonu nejrůznější plošiny vyřezané z polystyrenu. K jejich snadnému tvarování lze využít také pájku nebo horkovzdušnou pistoli.

Jestliže nechcete mít stěnu čistě rovnou, můžete na různá místa aplikovat montážní pěnu a vytvořit tak plastický vzhled.

Po zaschnutí pěnu ořežeme do požadovaného tvaru.

Pěnu kupuji vysokoexpanzní, tu nejlevnější, která je k dispozici :-)

c) zpevnění stěny

Polystyren a montážní pěnu je zapotřebí nadále zpevnit a zajistit její nepropustnost.

K tomuto účelu se dokonale hodí lepidlo na dlaždice. Doporučuji ho aplikovat ve 3 vrstvách, kdy interval mezi nanášením by měl být zhruba 24 hodin (po důkladném zaschnutí předchozí vrstvy).

Lepidlo na dlaždice se rozpouští ve vodě, přesný poměr vám však neřeknu. Vše dělám od oka tak, aby nebylo příliš řídké nebo naopak příliš husté. K přípravě můžeme použít například starý kýbel, do kterého stačí natočit zhruba 5-10 cm vody, což by mělo vystačit na jednu vrstvu (dle velikosti terária).

 

Čerstvě natřená stěna

 

Stěna po zaschnutí

 

d) nabarvení / popískování stěny

Nyní dáme stěně nějakou závěrečnou podobu.

Jsou dvě možnosti:

1. Nabarvení - Stěnu natřeme barvou (například Balakrylem na dřevo), která musí být s atestem (vhodná pro dětské hračky).

2. Popískování - Pro přirozenější vzhled můžeme na zadní stěnu nalepit písek. Osvědčilo se mi stavební lepidlo Duvilax BD20 (k zakoupení v hobbymarketech), jímž jsem vždy natřela část terária a posypala pískem. Po zaschnutí (doporučuji počkat 24 hodin) je vhodné postup zopakovat ještě 1x, aby došlo k úplnému překrytí povrchu pískem.

V rámci popískování lze použít i štěrk či menší kamínky.

Aby písek a kamínky neopadávaly, je možné celou stěnu přelakovat bezbarvým matným lakem (s atestem - vhodným pro dětské hračky).

 

Sem tam se může stát, že ve stěně zůstane skulinka, kterou si najdou cvrčci a začnou ji hloubit dále. Takováto místa postačí zaplnit například tmelem.

 

Popískovaná stěna

 

5. VYBAVENÍ TERÁRIA

Terárium již máme hotové, postačí jen přidat osvětlení, substrát, případné kameny, kořeny či větve. Umělé rostliny lze k teráriu připevnit pomocí tavné pistole.

 

Inspiraci ke stavbě terária můžete načerpat například na stránkách www.akvarko.cz.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma