Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Agama vousatá (Pogona vitticeps) > Něco na úvod

Něco na úvod

 

ÚVOD DO SVĚTA AGAM VOUSATÝCH

 

Agama vousatá je ještěr klidné povahy, který se hodí i pro začínajícího chovatele. Na kontakt s člověkem si ve většině případů dobře zvykne, ale i přesto je potřeba mít na paměti, že se jedná o zvíře, které je nejspokojenější v klidu ve svém teritoriu. Plazi obecně jsou zvířata na pozorování.

Agamy vousaté se řadí mezi středně velké ještěry a v zajetí dosahují průměrně 45 - 55 cm s ocasem. V přírodě dosahují i větších velikostí.

Dle dostupných zdrojů se mohou v zajetí dožít až kolem 10 let.

Existuje spousta barevných mutací - od pískově hnědé, přes žluté až po červené.

Lze chovat jak jedinou agamu, tak skupinu agam tvořenou buďto samicemi, nebo jedním samcem a samicemi. Ve skupině je přitom jasně dána hierarchie.

Agamu vousatou nechováme v jednom teráriu společně s jinými druhy plazů. Hrozí vzájemné napadání, přenos patogenů, stres apod.

Velmi zajímavé je dorozumívání agam, kdy komunikace probíhá pomocí různých poloh, posunků a výrazů (kývání hlavou, nafukování hrdelního laloku, mávání předními končetinami..).

Jedná se o ještěra náročného na kvalitní osvětlení. Vzhledem k podmínkám, ve kterým se v přírodě vyskytují, potřebují intenzivní osvětlení celého terária, poměrně vysoké teploty a kvalitní zdroj UVB záření. Před koupi agamy je tedy zapotřebí zvážit, zda jsme schopni a ochotni do osvětlení investovat. Šetřit na těchto místech není vhodné a pokud nejsme schopni kvalitní osvětlení zajistit, je lepší si pořídit zvíře, které na něj není tolik náročné.

Agama vousatá není zařazena do přílohy CITES.

 

KLASIFIKACE V ŽIVOČIŠNÉ ŘÍŠI

 

Říše: Živočichové Animalia
Kmen: Strunatci Chordata
Podkmen:  Obratlovci Vertebrata
Třída:  Plazi  Reptilia
Řád: Šupinatí  Squamata
Podřád: Ještěři  Lacertilia
Čeleď: Agamovití Agamidae
Rod:  Agamy Pogona

 

Latinský název: Pogona vitticeps

Český název: Agama vousatá

Anglický název: Bearded dragon

Hovorově se agamám vousatým říká "vousatky".

 

 

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma