ODCHOVNA A JEJÍ VYBAVENÍ
Běžně se používají dvě varianty odchoven:
1. terárium - jak ze skla, tak OSB desek
2. plastové boxy
Jakákoliv odchovna musí splňovat stejné podmínky, jako terárium pro dospělce - tzn. kvalitní větrání, dostatečný prostor, osvětlení, teploty.
Při výběru substrátu je potřeba vyvarovat se křemičitým či prašným pískům, písek by měl být také jemné zrnitosti (z důvodu případného pozření). Více o této problematice v článku Terárium a jeho vybavení.
Dobré je také přichystat si jednu odchovnu navíc, pokud by některá mláďata výrazně zaostávala v růstu za ostatními. Ty je vhodné oddělit.
Velikost odchovny se může pohybovat dle počtu agam cca od 50x40x40 cm do 120x50x50 cm.
Pokud volíme jako odchovnu plastový box, měl by být samozřejmě průhledný.
Pod zdroj tepla je možné umístit nějaký plochý kámen (například břidlici). Odchovnu je vhodné zařídit opravdu jednoduše, veškeré věci navíc (kořeny, kameny apod.) využívá krmný hmyz jako úkryt.
V jednom prostoru spolu chováme maximálně 20 agam. Ideální je rozdělit agamy zhruba po 10-15 kusech.
POTRAVA - KRMENÍ
Mláďata začínají přijímat potravu často hned první den po vyklubání, přičemž nejpozději by měla začít zhruba do 3. dnů.
Jako potravu volíme buď cvrčky (mikro - D, po pár týdnech malé - C) nebo šváby (př. Shelfordella tartara). Velikost krmného hmyzu by měla být zhruba šířce tlamičky agamy. Potravu podáváme ihned po zapnutí osvětlení odchovny.
Jakmile jsou agamy rozkrmené, nabízíme jim také rostlinnou potravu – na jemno nakrájené pampeliškové listy a květy (v zimě pekingské zelí, polníček či rukolu). Rostlinnou potravu nabízíme každý den. Do misky s rostlinnou potravou je vhodné umístit vodu, což zajistí její delší čerstvost a v případě potřeby doplnění pitného režimu mláďat.
Jestliže v teráriu zůstane na večer nesežraný hmyz, je potřeba zajistit potravu také jemu, v lepším případě jej posbírat. V opačném případě by mohl agamu ožírat. Mláděti poté může jít dokonce o život. Do terária postačí umístit například kousek mrkve nebo pár granulí.
Čerstvě narozená mláďata krmíme zhruba 2 - 3x denně, později 1 - 2x denně. Je důležité, aby měly agamy v odchovně neustále živý krmný hmyz. Jakmile jim hmyz dojde, ve snaze něco ulovit se zakousnou do první věci, která se pohne, což bývá ocásek sourozence, případně také prsty. Odchovnu je tedy vhodné několikrát denně kontrolovat a hmyz pravidelně doplňovat, především v prvním měsíci života mláďat. K nechtěnému pokousání dle mých zkušeností dochází při chovu v menších odchovnách, při použití větších prostorů pouze výjimečně.
Dojde-li k pokousání ocásku či prstu, danou agamu je zapotřebí ihned oddělit od ostatních. Postižené místo desinfikujeme (například pomocí Betadine) a odumřelou část amputujeme alespon 1 mm nad pokousaným místem. V opačném případě by se mohla nekrotická tkáň rozšiřovat i na tkáň zdravou, mohlo by dojít k zanícení či infikovaní daného místa. Pokousanou agamu dáme do rezervního sterilního boxu, opatřeného například jen novinami. Pokud by takováto agama nebyla oddělena od ostatních, je pravděpodobné, že budou agamy pokračovat v kousání do rány. Po zhojení můžeme agamu vrátit zpět do skupiny.
VITAMÍNY A MINERÁLY
Důležité je dbát rovněž na vhodný přísun vitamínů a minerálů. Tomuto tématu je podrobně věnován článek Vitamíny a minerály.
Jako zdroj vitamínů lze použít například Roboran H, Nutrimix či Reptivite, jako zdroj vápníku uhličitan vápenatý (Calcii Carbonas), Plastin či Biomin H.
Ve vitamínech obalujeme cvrčky zhruba 2x týdně, ve vápníku ostatní dny.
Krmný hmyz snadno obalíme tím způsobem, že použijeme nějakou menší nádobku, do které sklepneme krmný hmyz přímo z plat od vajec. Ještě předtím se do nádobky umístí špetka vitamínů/minerálů, následně v ní cvrčky "protřepeme", přičemž budou krásně obalení a agamám se dostane potřebných látek.
Samozřejmostí je také podávat dobře živený krmný hmyz viz článek Potrava.
Do odchovny můžeme umístit také misku s vitamíny a především minerály -agamy je rády přijímají.
ROSENÍ - PITNÝ REŽIM
Rosíme pomocí klasického rozprašovače na květiny - agamy pijí olizováním kapiček vody ze svého okolí.
Z počátku je vhodné rosit 2x denně – dopoledne a odpoledne, cca po měsíci stačí 1x denně.
Významnou roli při doplnění tekutin hraje i rostlinná složka potravy.
TEPLOTA A OSVĚTLENÍ
V odchovně je potřeba vytvořit určitý teplotní gradient.
Průměrně by se měla teplota v odchovně pohybovat kolem 30°C. V blízkosti zdroje tepla bude teplota samozřejmě vyšší, naopak na druhé straně odchovny by mělo být také chladnější místo, postačí kolem 26-28°C.
Pro agamu je velmi důležité, aby se měla kde vyhřát. Teplota pod zdrojem tepla se může pohybovat kolem 40°C. Pod zdroj tepla můžeme umístit i nějaký plochý kámen (ne topný).
Pro správnou kondici agamy jsou důležité také noční poklesy teplot. V bytových podmínkách je zajistíme vypnutím veškerého osvětlení, případně si můžeme pomoci otevřeným oknem. Noční teploty mohou klesat na pokojovou teplotu (kolem 23°C).
Jako zdroj tepla lze použít klasickou bodovou žárovku (watáž dle potřeby) nebo výbojku.
Odchovna musí být dobře prosvětlená, vhodné jsou buď lineární (trubicové) nebo kompaktní zářivky.
Neměl by chybět ani zdroj UVB záření. Použít lze jak výbojky, tak kompaktní zářivky.
Osobně používám jako zdroj tepla, světla i UVB záření výbojky SunLux UV 50W PAR30 + předřadník.
Jako druhou variantu lze využít kompaktní UVB zdroj (př. Reptile UVB 200 25W nebo Lucky Reptile UV), bodovou žárovku na výhřev (25,40 nebo 60W) a lineární zářivku na osvětlení.
K tomuto bodu se vztahují články:
- Teploty
RŮST - SVLÉKÁNÍ
Čím mladší je agama, tím častěji se svléká. Mláďata se svlékají průměrně 1x měsíčně.
Daná část těla nejprve zešedne (starou kůži od těla odddělí mok), stará kůže poté po čase praskne a následuje její "svlečení". Agama si při sundávání staré kůže pomáhá (především otíráním o nejrůznější předměty v teráriu). Může se stát, že agama svlečenou kůži sežere. Je to normální jev.
Agamu po svleku vizuálně zkontrolujeme, zda ji nezůstala kůže na prstech či špičce ocasu. Špatně svlečená kůže by dané místo po čase přiškrtila (v důsledku pokračujícího růstu agamy), což by mělo za následkem jeho odumření. Objeví-li se takovéto špatně svlečené místo, ponoříme jej alespoň na 10 minut do teplé - vlažné vody. Kůže by měla zvláčnit a její následné odstranění (nehtem či pinzetou) by již mělo být bezproblémové. Kromě těchto případů však necháváme agamu, aby se svlékla sama. K snazšímu svlékání napomáhá mimo jiné pravidelné rosení agamy.
Agama před svlekem těla a končetin