Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Agama vousatá (Pogona vitticeps) > Líhnutí mláďat

Líhnutí mláďat

 

Jakmile se blíží očekávaná doba líhnutí, je potřeba inkubátor pravidelně 1x denně kontrolovat. Samozřejmě bychom již měli mít připravenou odchovnu, včetně osvětlení a krmení.

Před líhnutím se vejce mohou malinko orosit – většinou jdou vidět kapičky na bocích vajec . Agama poté vejce protrhne a to následně ztratí svůj pevný tvar. V takovém vejci poté může setrvat i do dalšího dne. 

 

Orosené vejce

 

Líhnoucí se agama

 

Agama se postupně z vejce vysouká, často má při tomto procesu zavřené oči. Necháme ji v klidu, nijak ji NEPOMÁHÁME. Ona to zvládne sama ;-).

Proces líhnutí může trvat hodinu, nebo klidně celý den. S vejci nijak nemanipulujeme, agamy necháme v klidu.

Většinou trvá zhruba týden, než se vyklubou všechna mláďata. Tato záležitost je však individuální, mládata se mohou vyklubat během tří dnů, ale také se může stát, že uplynou dokonce dva týdny od první a poslední agamy.

Agamy by se měly správně vyklubat s již zataženými žloutkovými vaky. Tyto váčky jsou na bříšku a agamě poskytují do začátku života potřebné živiny.

Ještě než agama vyleze z vejce ven, by měl být váček strávený a pupík zatažený. Někdy se ovšem stane, že se agama vyklube s nezataženým váčkem. V tomto případě necháme agamu klidně do dalšího dne v inkubátoru. Váček nijak nečistíme, nesnažíme se ho oddělit. V závislosti na velikosti váčku se agamě buď zatáhne, nebo odpadne. Až bude váček pryč, dáme agamu do odchovny.

 

Nezatažený žloutkový váček

Mláďata jsou hned po narození čilá a aktivní. Lovit začínají hned první den, případně druhý nebo třetí.

Správně by měla mít mláďata po vylíhnutí 10 cm (i s ocasem) +- 1cm.

 

 

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma