POVAHA AGAMY VOUSATÉ
Agamy vousaté bývají ve většině případů pohodářky. Samozřejmě nelze říct, že všechny agamy jsou takové. Stejně jako lidé, i agamy mají svoji osobnost. Jedna agama může být pohodová, druhá agresivní, třetí plachá... vždy záleží na konkrétním jedinci. Já osobně jsem se ale zatím vždy setkala s klidnými jedinci.
Agresivita
Agamy většinou agresivní nebývají. Pokud chováme více agam společně, můžou být občas agresivní vůči sobě navzájem (například při sporu o potravu). Většinou se jedná ale jen o malé potyčky. Velmi agresivní ale mohou být vůči sobě dva samci. Jak je již napsáno v článku Chov jednotlivce/páru/skupiny, nelze mít dva samce společně v jednom teráriu. Jsou velmi teritoriální a nesnesli by se - mohli by se vážně poranit, případně by mohl jeden druhého i zabít. Poražený jedinec by totiž neměl z uzavřeného terária kde uniknout, jako by to udělal ve volné přírodě. Agresivní vůči sobě mohou být ale samozřejmě i samice. Setkala jsem se i s takovými případy, kdy jedna dominantní samice neustále dorážela na dvě další samice v teráriu. Nakonec musela být kvůli své dominantní povaze oddělena od ostatních a chována samostatně. Všechny mé samice (3) se snášejí velmi dobře a nikdy nebyl žádný problém.
Nervozita
Toto chování pozoruji u samice před snůškou. U samců jsem nervozitu zatím nezaznamenala. Samice před snůškou bývají neklidné, pobíhají po teráriu, hrabou a hledají vhodné místo pro svou snůšku. Není na místě je v tomto období vytahovat ven z terária a rušit. Dopřejeme jim klid.
Plachost
Plaché mohou být především mláďata a to platí dvojnásob při zakoupení a umístění do nového prostředí. Vždy se potřebují aklimatizovat, potřebují nějaký čas na "rozkoukání". S postupem věku agamy svou plachost ztrácí a stávají se klidnými (ve většině případů).
KONTAKT S ČLOVĚKEM
Agamy vousaté si ve většině případů na kontakt s člověkem dobře zvyknou. Dle mého názoru je to jeden z ještěrů, který kontakt s člověkem snáší nejlépe. To ale v žádném případě neznamená, že je agama vousatá nějaký "mazlík". Neustálé tahání ven z terária a muchlování zde nepřipadá v úvahu. Pořád je to ještěr, pro kterého takové jednání není vůbec přirozené. Agama není pes a nepochopí, proč ji člověk vytahuje ven, proč ji hladí a nosí.
Chování agamy vůči chovateli
Agama se většinou chová klidně. Ještě nikdy se mě mé agamy nepokusily kousknout. Mají ve mě důvěru a ví, že jim z mé strany nic nehrozí. Tuto důvěru jsem si s nimi pěstovala od malička, kdy jsem je postupně zvykala na kontakt semnou - většinou pomocí různých pamlsků.
Jak často můžeme agamu vytahovat ven z terária
Určitě není dobré agamu vytahovat z terária každý den, natož několikrát denně. Nejspokojenější jsou vždy ve svém teritoriu - tzn. v teráriu. Přílišnou manipulací agamu zbytečně stresujeme.
1x týdně ji můžeme dopřát volný pohyb po pokoji, aby se proběhla. I to největší terárium není pro agamu dostatečně velké, pokud jde o pořádné "proběhnutí se". Zde ale pozor, aby byl pokoj dostatečně zabezpečen - aby nemohla někam zalézt a v horším případě tam uvíznout. Taktéž ji nepouštíme na studené dlaždice a podobně, nenecháváme ji běhat v místech, kde je nízká teplota. Proběhnout ji můžeme nechat dle potřeby - půl hodiny či 10 minut - záleží, jak se agama bude chovat. Pokud bude spokojeně pobíhat a šmejdit, klidně ji necháme déle. Pokud se bude chtít schovat a bude "nesvá", dáme ji zpět do terária. Jestliže budete chtít takto nechat agamu jednou za čas proběhnout, pouštějte ji vždy ve stejné místnosti - tam, kde to zná. Neustálé změny prostředí ji mohou zbytečně stresovat. Samozřejmě ji takto proběhnout nemusíte dávat vůbec. Také nedáváme agamu proběhnout ve chvílích, kdy v klidu odpočívá nebo se vyhřívá pod lampou. Proběhnout ji můžeme nechat v případě, že v teráriu pobíhá a šmejdí. Takový pohyb doporučuji dopřát spíše odrostlejším jedincům.
Agamu můžeme dát také na parapet, kde s oblibou z okna sledují dění kolem. Jsou to velcí zvědavci. Toto "vysedávání" na parapetu můžu jen doporučit a to ze dvou důvodu. Agamy potřebují ke zdraví velikou intenzitu světla. V teráriu nikdy nezajistíme takovou intenzitu, jaká je venku. Pokud je tedy na parapetu u okna, dopadání na ni dostatečně intenzivní světlo. Další důvod - pokud máme za okny sítě proti hmyzu, můžeme v létě nechat okna otevřené a na agamu může přes síť dopadat sluníčko. Jak jistě všichni víte, UVB záření je pro agamu nezbytné a jakýkoliv umělý zdroj UVB (výbojka, kompakt...) se nikdy nevyrovná slunci. Takže pokud necháme agamy za otevřeným oknem se sítí, dopadá na ni jak potřebné UVB záření, tak správná intenzita světla. (UVB záření přes sklo neprochází).
Dále vyndáváme agamu z terária ven v případě měření a vážení a také po svleku, abychom zkontrolovali, zda ji například na prstech či konci ocasu nezůstala nesvlečená kůže.
Agamy slunící se na parapetu přes síť proti hmyzu
Kontakt s mláďaty
S mláďaty manipulujeme minimálně, zvláště pokud se jedná o nově zakoupené jedince. Agamu musíme nechat v novém prostředí aklimatizovat. Samozřejmě chápu, že je lákavé se s novou agamou co nejblíže "seznámit", ale opravdu je důležité ji dát z počátku čas a na "ochočení" jít pomalu a s klidem.Pokud bychom ji nadměrně vytahovali ven z terária, mohly by se u ni projevit zdravotní problémy jako například nežravost, apatie a podobně. Ze stresu může agama dokonce i zemřít (což už je ovšem extrém).
Takže mladé agamy necháme v klidu, nevytahujeme je ven, pouze je sledujeme a případně měříme a vážíme. Každá zbytečná manipulace navíc agamu zatěžuje. Pokud chcete zdravou a vitální agamu, dopřejte ji čas. V dospělosti poté není s manipulací problém.
Jak agamu správně uchopit
Agamu nebereme jen za břicho - potřebuje mít i nějakou oporu v nohou. Dospělou agamu vytahuji ven z terária tak, že jednou rukou ji uchopím pod hrudníkem - pod předníma nohama a druhou pod zadníma. Agama tak má oporu a "nemrská" s sebou.
U mláďat je uchopení jednoduché - při vyndávání ven z terária je snadno celé uchopíme jednou rukou.