Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Chameleon a dovolená

Chameleon a dovolená

 

Zřejmě každý jednou musí řešit otázku - "Co s chameleonem během dovolené?"

Chameleona rozhodně není vhodné brát s sebou. Každá změna prostředí pro něj představuje velikou zátěž a stres. Ačkoliv to nemusí být na první pohled znát, později se to může projevit vážnými zdravotními důsledky.

 

OSVĚTLENÍ TERÁRIA

Jestliže necháváme chameleona samotného - ať již jeden den či týden - základem je mít nastavené zapínání/vypínání zdrojů tepla/světla/UVB na spínacích hodinách, které se postarají o tuto práci za nás.

 

Digitální spínací hodiny

 

KRMENÍ

Mláďata

Čerstvě narozená mláďata bez denního krmení a rosení ponechat samotné nemůžeme.

U odrostlejších mláďat však nečiní problém i tři dny o samotě, přičemž chameleonovi můžeme dát do terária vyšší nadobku na krmný hmyz (tak vysokou, aby se z ní hmyz nemohl dostat), která mu poskytne po dobu naší nepřítomnosti určité zásoby. Hmyzu nezapomeneme dát do nádobky krmení. Před odjezdem terárium pořádně porosíme a chameleona nakrmíme.

Při délce nepřítomnosti nad 3 dny je vhodné poprosit někoho z rodiny/přátel, aby nám krmení a rosení obstaral.

Subadultní a adultní jedinci

Tito jedinci vydrží bez krmení i týden. Vždy je však lepší obstarat nějaké "hlídání" a chameleona přijít co třetí den nakrmit a zajistit mu pitný režim.

U nepřítomnosti nad týden je zajištění krmení a rosení nezbytné.

Stejně jako u mláďat, můžeme odrostlým chameleonům poskytnout do začátku nějaké "zásoby" - umístit krmný hmyz do vyšší nádobky.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma