Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat

Rozmnožování

 

Samce a samici chováme ideálně odděleně, k sobě je připouštíme jen za účelem páření (více o této problematice v článku Chov jednotlivce x páru.

 

KDY SAMICI PŘIPUSTIT

Připouštíme pouze pohlavně dospělé samice - nejdříve od 8 měsíců života (dle kondice). Dříve připouštět nedoporučuji - mladé samici hrozí zadržení snůšky a následný úhyn.

Jestliže máme samici, ve většině případů bude snášet i neoplozená vejce - tzn. bude snášet i v případě, jestliže se se samcem nepářila. Osobně doporučuji nechat samici napářit. Oplozená vejce se ji snáší lépe než neoplozená - mají správný tvar a jsou pevná. Neoplozená vejce mohou být rovněž taková a jako neoplozená se mohou projevit až později, ale také mohou být špatně tvarovaná, lepkavá či slepená. Taková vejce se samici poté snášejí špatně a je zde učité riziko zadržení snůšky.

Čím méně bude samice snášet, tím pro ni samozřejmě lépe. Každé snášení ji vysiluje a jistým způsobem ji i zkracuje délku života. Mezi dvěma snůškami doporučuji alespoň 4 měsíce pauzy.

Teď tedy samotná otázka - kdy samici připustit? Odpověď bohužel není jednoznačná. Pokud budeme čekat moc dlouho, může samice vytvořit neoplodněnou snůšku (není pravidlem), naopak časté připouštění škodí. Musíme tedy samici pozorovat, sledovat případné změny v chování. Pokud si nejsme jisti, zda samici připustit, zkusíme k ní dát samce a budeme pozorovat její reakce. Pokud ho bude odhánět a nebude se chtít pářit, dáme ho pryč a zkusíme to zase jindy.

DO KTERÉHO TERÁRIA PÁR UMÍSTIT

Sama jsem při prvním páření řešila otázku, zda je vhodnější dát samce do terária k samici, naopak, či jestli je to jedno. Informace o této problematice byly dvojznačné, některé řikaly, že vhodnější je dát samce k samici (samci mohou být údajně agresivní, mohou si bránit své teritorium), další informace zase poskytovaly jiné závěry.

Vyzkoušela jsem tedy oba dva způsoby a dle mého mínění je jedno, do kterého terária bude pár umístěn. Výsledky jsem zaznamenala vždy stejné - samec byl něžný :-) a samice jej po oplodnění začala agresivně odhánět.

 

SAMOTNÝ AKT PÁŘENÍ

Ještě než dojde k samotnému páření, předchází mu jakýsi rituál. Samec se před samicí předvádí - nafukuje se a svým zploštělým tělem ukazuje samici svou přehlídku pestrých barev. Samice ho pozoruje, většinou vyčkává na místě.

Samci bývají při páření něžní, samici nijak nekoušou. Samec si vleze na samici, drží se ji a přiloží svou kloaku na její. Poté dojde ke spojení. To většinou trvá pár minut a během něj jsou chameleoni v klidu.

Páření většinou probíhá několikrát denně - klidně i 6x. Další den může páření opět pokračovat.

KDY PÁR OPĚT ODDĚLIT

Zde už není vůbec problém poznat, kdy je na čase samce a samici opět oddělit. Jestliže má samice pocit, že je oplodněná, samce začne odhánět. Otevírá na něj doširoka tlamu, syčí, může po něm i "vyjíždět" a dokonce ho i kousnout či zranit. Většinou se přitom kýve ze strany na stranu (viz video)

 

 Gravidní samice odhánějící samce

 

ZBARVENÍ GRAVIDNÍ SAMICE

Oplodněná samice má své specifické barvy - tělo je velmi tmavé, s výraznými žlutými a tyrkysovými fleky.

Toto zbarvení jsem jako nejvýraznější zpozorovala v případech, kdy je v její blízkosti samec.  Pokud má samice na samce výhled i po snůšce, může si toto zbarvení udržovat klidně i další měsíc - aby případného nápadníka odradila.

Naopak dle mých zkušeností, pokud oplodněná samice ztratí na samce výhled, od gravidních barev z větší části upustí.

 

Zbarvení gravidní samice

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma