TĚLO
Tělo chameleonů jemenských vypadá, jako by bylo tvořeno z malinkých perliček. Struktura kůže (buňky nazývané chromatofory) jim umožňuje schopnost barvoměny v závislosti na mnoha fatorech jako například na teplotě, náladě či osvětlení.
Samci se mohou pyštit pestrou paletou barev, kdežto zbarvení samiček je méně nápadného charakteru. Samci dorůstají rovněž větších rozměrů.
HLAVA
Na hlavě se nachází tzv. přilba. Samci ji mají podstatně vyšší než samice. Mláďata mají přilby stejně vysoké, samcům roste s postupem věku.
SLUCH - UŠI
Chameleoni mají velmi špatný sluch. Je to dáno tím, že využívají jako hlavní smyslový orgán oči. Oči mají natolik vyvinuté, že sluch v podstatě nepotřebují. Vnímají pouze určité vibrace.
Chameleon jemenský nemá žádné ušní otvory – nemá vnější ani střední ucho.
ZRAK - OČI
Chameleoni mají dokonalý zrak. Některé publikace uvádí, že umí zaostřit až na 1 km.
Kromě perfektního zraku mají chameleoní oči i další úžasnou schopnost. Okohybné svaly jim umožňují otáčet oči všemi směry. Jedním okem se tak mohou dívat před sebe a současně druhým okem za sebe. Každý obraz je poté v mozku vyhodnocen zvlášť. Při lovu však chameleon zaostří obě oči současně jen na potravu.
JAZYK
Jazyk je další věc, která dělá chameleony tak jedinečnými, jelikož jeho vystřelením loví svou kořist.
Pokud chameleon zrovna neloví, jazyk je zatažen v tlamě ve tvaru harmoniky. Z tohoto tvaru ho může rychle vystřelit. Konec jazyka je lepkavý – kořist se na jazyk přilepí a je chycena do jakéhosi kornoutu. Při lovu nejprve chameleon oběma očima zaostří na kořist, jazykem namíří a vystřelí. Jazyk poté chameleon i s kořistí zasune zpět do tlamy, kde kořist pokouše a spolkne. Vystřelení jazyka i následné zatažení je otázkou vteřiny.
V tlamě má chameleon malé zoubky, přičemž kousnutí dospělého jedince může být bolestivé.
HRDELNÍ LALOK
V hrdelním laloku je uložena jazylka, což je kostěný výběžek, na který je navlečen jazyk. Pokud dojde k jejímu poškození, chameleon může mít problémy s vystřílením jazyka, nebo už nemusí střílet dokonce vůbec. Proto hrdelní lalok a spodní čelit nikdy nemačkáme a netaháme za ni.
Chameleoni umí hrdelní lalok v případě vzrušení (obrana, útok…) lehce napřímit před sebe.
Hrdelní lalok "v klidu"
Hrdelní lalok při vzrušení
KONČETINY
Končetiny jsou uzpůsobené k pohybu ve větvích. Chameleoni mají psrty srostlé, tvoří tak kleště, které umožňují pevný úchop. Na předních končetinách jsou srostlé dva vnější prsty a tři vnitřní, u zadních končetin je to přesně naopak.
Samci mají na zadních končetinách výrůstky – tzv. ostruhy. Podle tohoto znaku můžeme bezpečně rozlišit samce od samice již od narození.
Klouby mají chameleoni velmi pohyblivé.
Samčí ostruhy
OCAS
Ocas chameleonům slouží jako pátá, pomocná končetina a zároveň jim pomáhá při stabilitě.
Když chameleon odpočívá, ocas je většinou stočený u těla.
KLOAKA
Chameleoni mají společný vylučovací a rozmnožovací vývod, který se nazývá kloaka. Kloakou vylučují trus, moč, páří se a kladou vejce.