Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat

Stavba terária

 

V tomto článku si ukážeme, co vše je potřeba na stavbu terária, včetně návodu na vytvoření dekorační zadní stěny. Vše ohledně velikosti, větrání a vybavení terária naleznete v článku Terárium a jeho vybavení.

 

MATERIÁL

Mezi dva nejčastěji používané materiály se řadí sklo a OSB desky. Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Skleněné terárium je na pohled určitě přívětivější, jeho čištění či případná desinfekce je velmi snadná, hodí se pro druhy vyžadující vyšší vlhkost. Oproti OSB deskám jsou tato terária dražší, těžší, hůře se přemisťují.

Terárium z OSB desek má tu výhodu, že je levné, poměrně lehké, můžete je skládat na sebe a je snadno zkonstruovatelné. Takovéto terárium může postavit v podstatě každý. Pokud máte k dispozici potřebné náčiní (přímočará pila...), můžete si desky nařezat sami, pokud ne, tyto možnosti nabízí běžné hobbymarkety či truhláři, následně stačí desky pouze pospojovat. Nevýhodou je, že při vyšší vlhkosti mohou OSB desky vlhnout. Pro chameleony jsou však naprosto vhodné.

 

DEKORAČNÍ ZADNÍ STĚNA

Ke zkrášlení terária se často používá zadní stěna, kterou můžeme obohatit výzdobou tvořenou nejrůznějšími kamínky, pískem, hlínou či kůrou. Na zadní stěnu lze také umístit kapsy na rostliny. Stěnu lze vytvořit z mnoha různých materiálů, od použití montážní pěny až k polystyrenu či pryskiřici. V tomto článku si ukážeme návod na  jednoduchou funkční stěnu vzhledem připomínající skálu. Zadní stěna (ať již k dekoračnímu či funkčnímu využití) však není nutná, naopak při přílišné tloušťce či nešikovné konstrukci může chameleonovi zabrat zbytně moc prostoru.

 

POSTUP  PŘI STAVBĚ TERÁRIA

1. PROJEKT

Před jakoukoliv konstrukcí terária je zapotřebí sestavení jednoduchého projektu (náčrtku či plánku terária).

Je nutné si dopředu promyslet následující parametry:

1. velikost terária

2. velikost jednotlivých dílů (týká se především terária z OSB desek, kde je nutné počítat s jejich tloušťkou)

3. umístění a velikost větrání

4. umístění osvětlení

5. umístění otvorů na kabeláž k osvětlení

6. typ dvířek (na pantech/liště)

 

Takto vypadal projekt mého skleněného terária pro samici chameleona jemenského

 

2. PŘÍPRAVA MATERIÁLU

1) OSB desky

Jak jsem již zmínila, pokud vlastníte přímočarou pilu, můžete si desky nařezat sami. V jiném případě tyto služby poskytují bežné hobbymarkety, případně také truhláři.

Tloušťka desek postačí bohatě 1 - 2 cm.

 

2) Sklo

Nařezání skla je již obtížnější. Dříve se sklo řezalo pomocí diamantu, nyní dominuje použití řezáků s ocelovým kolečkem.

Osobně tuto práci, včetně poskládání, svěřuji do rukou odborníků - sklenářů (se zkušenostmi se stavbou terárií). Postačí jim zaslat plánek projektu a zanedlouho máte terárium plně k dispozici.

Tloušťka skla postačí 0,4 cm.

 

3. POSKLÁDÁNÍ TERÁRIA

1) OSB desky

OSB desky k sobě můžeme spojovat více způsoby, osobně preferuji klasické vruty. Při přímém navrtání by však mohlo dojít k tomu, že se deska "rozjede", čemuž lze předcházet předvrtáním uzším vrtákem.

Po spojení všech částí není naškodu zaplnit spáry bezbarvým silikonem.

Dále vyvrtáme případné otvory na kabeláž k osvětlení, připevníme pletivo na větrací otvory a panty/vodící lišty na dvířka. Při zvolení vodících lišt mějte na paměti, že spodní lišta musí být nižší, než lišta vrchní. V případě, že by byly obě lišty stejně vysoké, sklo do nich nedáte, případně s velkými problémy.

Jestliže se vám nelíbí vzhled OSB desek, není nic jednoduššího, než jejich obtapetování (ať již z venku, či zevnitř).

2) Sklo

Jednotlivé díly se k sobě spojují pomocí silikonu.

Bližší postup však uvádět nebudu, jelikož mi z tohoto směru chybí zkušenosti.

 

4. TVORBA DEKORAČNÍ ZADNÍ STĚNY

Zadní stěna se často používá ke zkrášlení terária.

Něco málo jsem již k tomuto tématu načla na začátku článku, zde vám popíšu, jak si jednoduchou stěnu vyrobit (konkrétně z polystyrenu, montážní pěny a lepidla na dlaždice; vzhledem připomínající skálu).

Znovu však zopakuji, dekorační stěna není nutná.

 

a) základ stěny

Jako základ můžeme použít polystyren o tloušťce 1 cm. K teráriu ho upevníme pomocí bezbarvého silikonu.

Osobně jsem u terária na následujících fotografiích využila i část bočních stěn. Aby tyto části vypadaly při pohledu na terárium z boku pěkně, natřela jsem se balakrylem.

 

b) tvarování stěny

Kromě dekorativního účelu lze zadní stěnu využít i dalším způsobem, a to umístěním kapes na rostliny. Montážní pěnou připevníme k polystyrenu lehké plastové květináčky a vše necháme důkladně zaschnout.

Jestliže nechcete mít stěnu čistě rovnou, můžete na různá místa aplikovat další montážní pěnu a vytvořit tak plastický vzhled.

Po zaschnutí pěnu ořežeme do požadovaného tvaru.

Pěnu kupuji vysokoexpanzní, tu nejlevnější, která je k dispozici :-)

c) zpevnění stěny

Polystyren a montážní pěnu je zapotřebí nadále zpevnit a zajistit její nepropustnost.

K tomuto účelu se dokonale hodí lepidlo na dlaždice. Doporučuji ho aplikovat ve 3 vrstvách, kdy interval mezi nanášením by měl být zhruba 24 hodin (po důkladném zaschnutí předchozí vrstvy).

Lepidlo na dlaždice se rozpouští ve vodě, přesný poměr vám však neřeknu. Vše dělám od oka tak, aby nebylo příliš řídké nebo naopak příliš husté. K přípravě můžeme použít například starý kýbel, do kterého stačí natočit zhruba 3-5 cm vody, což by mělo vystačit na jednu vrstvu.

d) nabarvení / popískování stěny

Nyní dáme stěně nějakou závěrečnou podobu.

Jsou dvě možnosti:

1. Nabarvení - Stěnu natřeme barvou (například Balakrylem na dřevo), která musí být s atestem (vhodná pro dětské hračky). Barva by měla být ve světlejších odstínech, použít lze například odstíny hnědé či zelené.

2. Popískování - Pro přirozenější vzhled můžeme na zadní stěnu nalepit písek. Osvědčilo se mi stavební lepidlo Duvilax BD20 (k zakoupení v hobbymarketech), jímž jsem vždy natřela část terária a posypala pískem. Po zaschnutí (doporučuji počkat 24 hodin) je vhodné postup zopakovat ještě 1x, aby došlo k úplnému překrytí povrchu pískem.

V rámci Popískování lze použít i štěrk či menší kamínky.

Aby písek a kamínky neopadávaly, je možné celou stěnu přelakovat bezbarvým matným lakem (s atestem - vhodným pro dětské hračky).

 

Popískované terárium

 

5. VYBAVENÍ TERÁRIA

Terárium již máme hotové, postačí jen přidat osvětlení, substrát, větve, rostliny a chameleon se může nastěhovat :-)

 

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma