Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Terárium a jeho vybavení

Terárium a jeho vybavení

 

Pro chameleona zařizujeme teárium situované na výšku.

Důležitá je správná velikost a větrání.

 

VELIKOST

DOSPĚLÝ JEDINEC:

Pro dospělého jedince považuji za dostatečné terárium o rozměrech 50x50x90 cm (délka x šířka x výška), v horším případě 45x45x80 cm pro samici (d x š x v). Menší rozměry již nejsou vhodné.

Pro samce je ideální velikost v rozmezí 50-60x50x90-120 cm (d x š x v).

U samice si vystačíme s menšími rozměry - ideální je již zmíněný rozměr 50x50x90 cm

 

Při volbě velikosti také záleží na tom, kde budeme mít umístěné osvětlení. Výše uvedené rozměry jsou vhodné v případě umístění osvětlení NAD terárium.

Umístěním osvětlení dovnitř terária chameleonovi ubereme mnoho místa, navíc v případě nedostatečného zabezpečení hrozí popálení. V případě umístění osvětlení do terária je tedy zapotřebí zvolit rozměr s podtstatně větší výškou.

 

MLÁĎATA:

Jestliže bychom umístili mládě do terária o velikosti vhodné pro dospělého jedince, mohlo by dojít k situaci, kdy bude mít problém nalézt a ulovit potravu. Těmto problémům lze předejít dvěmi variantami:

a) Z počátku zařídíme mláděti terárium o menších rozměrech, například o velikosti 45x35x55 (d x š x v). V takovémto rozměru by nemělo mít s lovem hmyzu problémy - cvrčky můžeme pouštět volně do terária.

Až mládě povyroste, zařídíme terárium větší - již o rozměrech vhodných pro dospělého jedince.

b) Mládě umístíme do terária o velikosti vhodné pro dospělého jedince, kde budeme podávat hmyz následovně: do větví umístíme nádobu, která bude sloužit jako krmítko. Výška by měla být alespoň 10 cm a stěny hladké, aby nedocházelo k úniku hmyzu. Krmítko musí být umístěno tak, aby k němu měl chameleon dobrý přístup.

S růstem chameleona můžeme začít pouštět hmyz i volně do terária.

Na co musím v této variantě upozornit je, že slabším jedincům může činit potíže, proto jestliže je to možné, zařídíme z počátku vždy terárium o menších rozměrech.

 

UMÍSTĚNÍ TERÁRIA

Terárium umístíme na vyšší místo, ideálně na úroveň očí.

Chameleoni mají rádi rozhled - je pro ně přirozené pozorovat okolí z výšky, kde mají o všem dokonalý přehled.

V případě umístění terária na zem může být chameleon ve stresu.

 

 VĚTRÁNÍ

Správná cirulace vzduchu je velmi důležitá, byť je kvalitní větrání bohužel často podceňováno - v nabídce lze najít terária s doslovnou škvírkou ve stropě, vydávaná za ideální prostor pro chov chameleonů.

Potřebnou cirkulaci vzduchu nezajistíme pouze otvorem ve stropě, je zapotřebí myslet na větrací otvor také v přední či boční části terária.

Strop - větrání může tvořit klidně polovinu stropu

Čelní/boční strana terária - kromě větrání ve stropě zajistíme větrací otvor také v čelní, nebo boční straně terária. V případě čelní strany uděláme pod dvířky (po celé jejich délce) 3-4 cm široký pruh. V případě, že se rozhodneme pro větrání v bocích terária, lze použít do obou boků například kruhový nebo obdélníkový větrací otvor.

Větrací otvory je zapotřebí zabezpečit drátěným pletivem. Jiný materiál je krmný hmyz schopen překousat.

Důsledky nedostatečného větrání: těžký, zatuchlý, stojící vzduch (což může chameleonovi působit respirační potíže), přehřívání terária, plísně, nadměrná vlhkost...

 

Ukázka větrání ve stropě terária

 

Ukázka větrání v přední části terária pod dvířky

 

VLHKOST

Obecně by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí 40-50% (tedy na úrovni pokojové vlhkosti), kterou nárazově zvýšíme porosením celého terária (například na 80%). V přírodě není vzdušná vlhkost stálá, tudíž by měl takovým podmínkám odpovídat i chov v zajetí.

Vlhkost by neměla klesat pod 40%, naopak konstantní vyšší vlhkost (70-80%) je také nevhodná - chameleonovi může způsobit respirační problémy.

U mláďat rosíme terárium 1x denně, u subadultních jedinců obden a u adultních postačí rosit zhruba 3x týdně.

 

SUBSTRÁT

Jako substrát použijeme například rašelinu smíchanou s pískem v poměru 1:1.Tento substrát se osvědčil a používá ho řada chovatelů. Dobře udržuje vlhkost, neplesniví a při náhodném pozření nečiní problémy.  Písek stačí zakoupit obyčejný (není potřeba pořizovat "speciální" terarijní písek), například do dětských hřišť. Rašelinu je potřeba koupit bez úprav, bez hnojiv. Také lze koupit již namíchanou rašelinu s pískem - používá se tuším jako směs pro kaktusy. Všechny tyto věci lze zakoupit v běžných hobbymarketech (Hornbach, Baumax, Globus, OBI apod.).

Naopak mezi nevhodné substráty patří například lignocel - při pozření se usazuje ve střevech, kde se na sebe nabaluje, což může v konečném důsledku zapřičínit i smrt chameleona. Na internetu lze nalézt mnoho výsledků  pitev, které tuto příčinu potvrzují. Samozřejmě jsou i lidé, kteří lignocel používají a ZATÍM bez problému. Dále nedoporučuji používat různé bukové štěpy, granulové substráty a podobně - při pozření chameleonovovi mohou způsobit potíže.

Substrát na dně terária udržuji mírně vlhký - pomáhá v teráriu držet ideální vlhkost. Není to nutnost - ale v případě suššího vzduchu v pokoji to může pomoci. Rozhodně by neměl být substrát promočený.

 

VĚTVE

Větvemi nešetříme a rozmístíme je tak, aby měl chameleon možnost využívat celý prostor terária. K sobě je můžeme spojovat například motouzem nebo drátkem.

Šířka větví by měla být taková, aby je mohl chameleon pohodlně uchopit. Neměly by být tedy příliš tenké, ani příliš hrubé.

Použít lze například větve kroucené vrby či ovocných stromů. Před umístěním do terária větve důkladně opláchneme horkou vodou.

 

ROSTLINY

Každé terárium by mělo obsahovat dostatek rostlin, které chameleonovi napodobují přírodní prostředí.

Z živých rostlin můžeme použít takřka cokoliv, co není jedovaté. Tuto skutečnost je zapotřebí vždy ověřit, není výjimkou, že chameleon nějaký ten list "ochutná" a v případě jedovatých rostlin by mohlo dojít k otravě.

Použít lze například: Pothos, Spathiphyllum, Ficus (různé druhy, př. bejnamina, pumila...), Bromelia atd.

Místo živých rostlin lze použít také rostliny umělé, které nevyžadují péči. Záleží jen na vás, co preferujete.

OSTATNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

Osvětlení - je nedílnou součástí terária, více v článku Osvětlení terária a UV záření

Digitální spínací hodiny - výborný pomocník k ovládání osvětlení

Vodopád - naprosto zbytečná věc, která chameleonům jemenským přirozené prostředí nepřiblíží. V oblastech výskytu se s vodopády nesetkávají. Někteří lidé mohou namítnout, že se jim chameleon z vodopádu naučil pít. Ano, to je možné, ale bohatě si doplní pitný režim také v rámci porosení terária - olizovaním kapiček vody ze svého okolí (stejně tak, jako to dělají ve volné přírodě).

Miska na vodu - zbytečnost

Mlhovač - zbytečný, nevhodný

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma