Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Kupujeme chameleona + přeprava

Kupujeme chameleona + přeprava

 

KDE KOUPIT CHAMELEONA

1. Od chovatele

Tato možnost je bez debat ta nejlepší.

U chovatele je většinou na výběr z většího množství zvířat, kde se můžete podívat na podmínky, ve kterých jsou chována a v klidu si vybrat; rovněž se můžete podívat na kvalitu chovného páru. Osobní odběr u chovatele je vždy nejvhodnějším způsobem předání.

Chovatel vám navíc může předat do začátku nějaké rady a být s vámi v případě potřeby v kontaktu.

Většina chovatelů nabízí své odchovy na svých internetových stránkách, inzercích či na teraburzách.

 

2. Na teraburze

Jak jsem již zmínila, v největší míře jsou to právě chovatelé, kteří zde nabízejí své odchovy.

Lze zde však také narazit na překupníky, kde kvalita zvířat nemusí být v pořádku.

 

3. Ve zverimexu

Tuto možnost považuji za nejhorší.

Nechci házet všechny zverimexy do jednoho pytle, ale mé zkušenosti jsou bohužel špatné.

Většina zverimexů počítá s tím, že u nich dané zvíře pobyde jen kratší dobu, proto zde často není péče na takové úrovni, na jaké by být měla. Mnohé zverimexy šetří na nesprávných místech, což se týká především kvality osvětlení, včetně přístupu k UVB záření. Jakmile se poté zvíře ve zverimexu zdrží delší dobu, začnou se na něm projevovat zdravotní potíže způsobené nevhodnou péči.

Kromě toho si za zvíře ze zverimexu velmi připlatíte.

 

NA CO SE PŘI KOUPI ZAMĚŘIT

Zdravý chameleon musí být čilý a aktivní. Rozhodně nekupujte apatického jedince.

Dále je potřeba věnovat pozornost tomu, zda se chameleon netřese, zda má zdravé klouby, má rovnou přilbu a páteř, zdravé oči (chameleon s nimi musí bez problému otáčet, nesmí být polozavřené či zavřené, ani zapadlé). Také se podívejte, zda je v pořádku ocásek.

Chameleon musí být rovněž dobře živený - nesmí být vyhublý. Pozor také na jedince s rachitidou. Jestliže je chameleon nepřirozeně pokřivený, nebo má zesláblé a třesoucí se nohy, špatně se pohybuje - určitě nekupovat.

Úplným začátečníkům doporučuji koupit raději trochu většího jedince - zhruba 3-měsíčního. Takováto mláďata jsou již dobře rozkrmená,  do tohoto věku by se měly objevit i případné vrozené vady. Samozřejmě lze zakoupit i mladšího jedince, například 2-měsíčního. Chameleona mladšího než 2 měsíce však již kupovat nedoporučuji.

Cena chameleona by neměla být na prvním místě. Důležité je hlavně zakoupit zdravého a silného jedince. Vše ostatní jako terárium, jeho vybavení a osvětlení bude mnohem dražší, než samotné zvíře.

 

Nevhodná velikost pro koupi

 

Vhodná velikost pro koupi

 

TRANSPORT CHAMELEONA - V ČEM CHAMELEONA PŘENÉST?

Transport v zimě

V zimě je důležité dbát na to, aby nebyl chameleon vystaven nízkým teplotám. Stačí i krátký přechod z bytu do auta, chameleon může prodělat teplotní šok a následuje podchlazení, zápal plic, v nejhorších případech může chameleon na následky podchlazení také zemřít.

Auto stačí vyhřát na 20°C. Při předchodu do auta a z auta je nejjedodušší dát si chameleona (i s krabičkou, ve které je přenášen) pod bundu, kde bude pěkně v teple. Další možností je použít termobox (př. polystyrenový), do něhož se může dát navíc i láhev s teplou vodou, aby v boxu udržela teplo. Tento způsob přenosu je potřebný při jakékoliv jiné přepravě než s pomocí auta.

Člověk si může říci - však těch pár kroků do auta chameleonovi nic neudělá - ano, je možné že to zvládne, ale je zde také veliká šance, že se to vážně projeví na jeho zdraví. Proto nepodceňujte přenosy i na velmi malou vzdálenost.

 

Termobox

 

Transport v létě

Zde naopak musíme dávat pozor na přehřátí.

Pokud je veliké horko a my se chystáme chameleona převážet v autě, necháme ho před nastoupením vyvětrat. Každý jistě zažil během horkých dnů v autě "saunu" - pokud bychom do takového prostředí dali chameleona, hrozí mu přehřátí a důsledky s tím spojené.

 

Obecně lze k transportu použít jakoukoliv krabičku či krabici, ideálně s neprůhledným dnem, přičemž samozřejmostí je větrání. Do takovéto přepravky je vhodné dát chameleonovi nějakou větev, které by se mohl v rámci přepravy bezpečně držet tak, aby v přepravce neklouzal ze strany na stranu.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma