Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Hmotnost, velikost, růst a věk

Hmotnost, velikost, růst a věk

 

HMOTNOST

Hmotnost je individuální záležitost, kterou nelze vymezit jednotnou tabulkou. Důležité je, aby byl chameleon v dobré kondici a vypadal na první pohled zdravě. Každý chovatel by se měl řídit celkovým vzhledem svého chovance.

Chameleonovi, který je v kondici, se nesmí rýsovat žebra či klouby, jednalo by se o podvýživu.

Hmotnost by měla jít ruku v ruce s velikostí chameleona.

 

Samec - průměrná hmotnost dospělého samce se pohybuje v rozmezí 200 – 300 g.

Samice - průměrná hmotnost dospělé samice se pohybuje v rozmezí 80 – 130 g. V období snůšky samice na váze výrazně přibere, před snůškou může mít například kolem 200 g a po snůšce 120 g.

 
 
VELIKOST

 

Chameleon jemenský se řadí mezi větší druhy chameleonů.

Velikost je opět individuální. Nejvíce chameleon roste do 1 věku života, poté už jen velmi málo. Proto by měl v období růstu dostávat kvalitní krmivo bez omezování.

 

Samec – průměrná velikost i ocasem se pohybuje okolo 50 cm, může mít ale až kolem 60 cm

Samice – průměrná velikost je menší než u samců - bývá to zhruba do 45 cm i s ocasem

 
 
RŮST
 

V období růstu chameleon svléká svou starou kůži v tzv. cárech (viz fotografie). Kůže chameleona je před svlekem většinou nevýrazná – zašedlá. Starou kůži od těla nejprve oddělí mok, ta následně popraská a dojde k jejímu "svlečení". Chameleon si při svlékání staré kůže pomáhá končetinami a otírám se o větve. Celý proces svlékání může trvat jeden i několik dní.

Čím rychleji chameleon roste, tím častěji se svléká. Nejčastěji se tedy svlékají mláďata, a to zhruba 1x za měsíc (přestože nelze určit jednotný interval). U mláďat může proběhnout svlečení tak rychle, že jej ani nezaznamenáme. Potom najdeme v teráriu pouze cáry staré kůže. Dospělí chameleoni se svlékají už velmi zřídka, přičemž se nemusí svlékat celé tělo pravidelně (jednou za čas se může svléknout přilba, jindy zase tělo...).

Aby se kůže správně svlékala, je dobré ji lehce navlhčit. To uděláme nejlépe pomocí klasického rozprašovače na květiny.

Může se stát, že chameleonovi zůstane část nesvlečené kůže například na konci ocasu. Pokud vidíme, že je se svlečením takového místa problém, ručně chameleonovi pomůžeme kůži oddělat. Mohlo by se jinak stát, že stará kůže dané místo zaškrtí (v důsledku pokračujícího růstu chameleona) a tkáň následně začně odumírat. Mimo tyto případy nechávám chameleony, aby se svlékl sám.

S růstem samci získávají své typické rysy – roste jim přilba, vybarvují se a mohutní.

 
Chameleon ve svleku
 
 
VĚK
 

Samec – průměrný věk se pohybuje kolem 6 let.

Samice - žijí podstatně kratší dobu než samci, průměrně se dožívají 3 - 4 roky. U samic hraje důležitý faktor počet snůšek. Každá snůška je pro samici velmi náročná a vyčerpávající a v podstatě ji zkracuje délku životu. 

 

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma