Stránky věnované chovu vybraných druhů plazů
Hledat
Navigace: My reptiles > Chameleon jemenský (Ch. calyptratus) > Povaha chameleona a kontakt s člověkem

Povaha chameleona a kontakt s člověkem

 

POVAHA CHAMELEONA

Chameleoni jemenští jsou zvířata, která jsou náchylná na stres a mají ráda svůj klid. Rovněž jsou to samotáři, kteří jedince opačného pohlaví vyhledávají pouze v období páření.

Každý chameleon mají jinou povahu, můžete se setkat s klidnými, ale také agresivními či plachými jedinci.

Samci bývají mnohem dominantnější než samice, ale pohlaví jako takové nemá přímý vliv na povahu chameleona.

 

KONTAKT S ČLOVĚKEM

Chameleoni nepatří mezi kontaktní zvířata. Manipulace ze strany člověka pro ně není přirozená - nedokáží chápat její význam stejně jako pes či kočka.

Za vytvoření optimálních podmínkech chovu jsou nejspokojenější ve svém teritoriu a v případě snahy člověka vzít jej odtamtud pryč se mohou bránit.

Někteří jedinci si na kontakt s člověkem zvyknou a respektují ho, jiní na sebe doslova nenechají sáhnout. Vždy záleží na konkrétním jedinci.

V žádém případě neplatí, že čím častěji budeme vytahovat chameleona ven z terária, tím lépe si na kontakt s člověkem zvykne. Takováto manipulace je zvláště pro mláďata stresující záležitost, která může vést k řadě zdravotních potíží. Přestože se na pohled nemusí zdát, že chameleon stresem trpí, opak může být pravdou.

 

Vytahování chameleona z terária

U chameleonů obecně platí - čím méně, tím lépe.

Jestliže k tomu máte možnosti, doporučuji chameleonovi postavit venkovní či balkónovou letní voliéru, kde může trávit veškeré teplé dny i noci. Pobyt na slunci je to nejlepší, co mu můžete dopřát. V případě, že možnosti k poskytnutí voliéry nemáte, lze chameleonovi dopřát slunění také u otevřeného okna opatřeného sítí proti hmyzu, kde chameleonovi umístíme nějakou rostlinu. Důležité je dbát na to, aby měl možnost ukrytí do stínu. V jiném případě by mohlo dojít k přehřátí.

Rozhodně nedoporučuji brát chameleona ven z domu. Neznámé otevřené prostranství pro něj představuje velikou zátěž a stres.

 

Kontakt s mláďaty

S mláďaty manipulujeme minimálně, zvláště pokud se jedná o nově zakoupené jedince. Chameleona musíme nechat v novém prostředí vždy aklimatizovat. Alespoň prvních 14 dní - tři týdny po zakopení doporučuji chameleonovi dopřát naprostý klid.

Každá zbytečná manipulace navíc mláďata zbytečně zatěžuje.

 
© myreptiles.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma